אודות הקיבוץ

אבני דרך

בשנת 1980 עלתה על הקרקע קבוצה של חברה עירונית אשר אורגנה ועברה הכשרה ע”י תנועת הקיבוץ הארצי. בהמשך הדרך הצטרפו גרעיני נח”ל וגרעין אוסטרלי וש.ש.

בשנת 1984 הוקמה השכונה הראשונה וחדר אוכל החברים עבר מהמחנה הזמני למגורי קבע.

עד שנת 2006 הקיבוץ היה שיתופי עם מעט חברים ובשנה זו החליטו חברי הקיבוץ לשנות את פניו (הפנימי והחיצוני). המטרה הייתה הגדלת האוכלוסייה ופיתוח הקיבוץ.

לשם כך שינה הקיבוץ את אורחות החיים והפך לקיבוץ מתחדש ובמקביל קלט חברים חדשים אשר ביחד עם החברים הוותיקים יצרו חזון חדש הכולל שלושה מרכיבים עיקריים:

1) תפיסת חיים אקולוגית .

2) חיים משותפים לחילונים ודתיים.

3) מעורבות חברתית בתוך הקיבוץ ומחוצה לו.

בשנת 2014 החלה בנייה של שכונה חדשה של 37 יחידות דיור שהסתיימה בקיץ 2015, הקיבוץ קלט בקיץ זה עוד 32 משפחות חדשות לתהליך קליטה לחברות מלאה בקיבוץ.

קיבוץ כרמים ממשיך לגדול בהתאם לבניית שכונות חדשות (מידע עדכני בנושא הקליטה – לחצו כאן).

חינוך

בקיבוץ ישנה פעילות חברתית ענפה שמופעלת ע”י החברים בשורה של ועדות פעילות וכן מתקיימת פעילות חינוכית הכוללת: מערכת חינוך לגיל הרך שבו לומדים ומתחנכים יחד ילדים חילוניים ודתיים. ילדי ביה”ס היסודי , חטיבת ביניים והתיכון, כולם לומדים במוסדות החינוך של המועצה האזורית והסביבה.

בשעות אחר הצהריים ובחופשות מבית הספר מתקיימת פעילות של החינוך החברתי (חינוך בלתי פורמאלי) בקיבוץ.

תרבות בקיבוץ

בכרמים מתקיימת פעילות תרבותית ענפה לילדים, לנוער ולמבוגרים בחגים ובחופשות. כמו כן פעילויות קהילתיות למבוגרים המאורגנות ע”י חברי הקיבוץ במהלך כל השנה ובנוסף פעילויות מגוונות (הופעות, הרצאות וכו,) במסגרת “במה לקהילה” – בית התרבות שלנו.
 

מכינת עמי-חי

בכרמים מתנהלת מכינה קדם צבאית למנהיגות ציונית חברתית, מכינה מעורבת המשלבת דתיים וחילוניים.

במה לקהילה

מרכז במה לקהילה מספק מגוון רב של סדנאות המשקפים את חזון הקיבוץ, כמו חלוציות במאה ה-21 והתנסות באורח חיים אקולוגי ופלורליסטי ובמגוון נושאים אחרים כמו: תיאטרון ,מוסיקה ,אומנות פלסטית, בילוי סביב מדורה , גיטרה או קריוקי, ניווטים וטיולים למרבדי הפריחה בכרמים.
 
ענפי המשק

חקלאות- יש לנו גד”ש משותף עם קיבוץ להב המגדל חיטה, שעורה, תפוחי אדמה, גזר, פפריקה ועוד.

לול בשיתוף עם חברת רמית לגידול הודים לרבייה.

תיירות – יש לנו לינה כפרית מאושרת ע”י משרד התיירות ככפר נופש בדרגה C

המונה +40 חדרים פעילים, אולם אירועים קטן, בית סדנאות ואירוח כנסים.

משחק פיינטבול, ורכיבה על סוסים.

מפעל מים מושבים- הקמנו יחד עם קיבוץ להב שותפות עם חברת רימון מפעל להשבת מים ממת”ש שוקת המספקת מים לכל החקלאות בסביבה, לכביש 6 ולנוי של הישובים הגדולים באזור.

אנרגיה סולארית – בכרמים שדה סולארי בשיתוף חברת אנלייט מתקנים של 50 ואט על הגגות.

מבט לעתיד

אנו מתכננים להגדיל את הקיבוץ בשנים הבאות ל-230 חברים בשאיפה להיות קיבוץ מוביל בתחום האקולוגי והרב תרבותיות ולהיות מעורבים חברתית ותרבותית בפיתוח האזור על כל מרכיביו.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן